Neler Yapıyoruz


Neler Yapıyoruz


Designers United, yaptığı projelerle kadınların toplumsal yaşama eşit bir biçimde katılımını sağlamaya çalışır. Bunun yanı sıra kadınlar için eğitim faaliyetleri geliştirir. El sanatları aracılığıyla yaratılması beklenen sosyal etki ve dönüşümün gerçekleşebilmesi için DUI projelerinde eş zamanlı eğitimler düzenlenir, kapasite gelişimi ve entegrasyon aktiviteleri gerçekleştirilir.

Yürütmekte olduğumuz projelerimizde de bu konulara hassasiyet göstererek, atölye çalışmalarının yanında, alanında uzman kişilerle periyodik aralıklarla seminerler düzenliyor, eğitimler gerçekleştiriyoruz.

Dar gelirli kadınlara sürdürülebilir gelir sağlamak amacıyla kurulan iş modelinin devamlılığı için pazarlama alanında seminerler düzenliyor, bu seminerleri alanlarında uzman kişilerle geliştiriyoruz.

İlk seminerler, İsmail Erzurumlu ve Dilek Erzurumlu ile başladı. Bu süreçte entegrasyon, iletişim ve pazarlama alanında temel kavramlar aktarıldı. Şu an devam eden seminer dizisi ise Yardımcı Doçent Taşkın Dirsehan’ın gönüllü desteği ile gerçekleştiriliyor. Seminerlerde kadınlara üretim ve pazarlama süreçleriyle ilgili önemli bilgiler uygulamalı olarak anlatılıyor. Gelecek seminerlerin konusu ise katılımcılardan gelen geri bildirimlere ve sorulara göre belirleniyor. Bu seminerler dizisi entegrasyonu ön plana alan aktivitelerle ve toplumsal cinsiyet konusuna duyarlı yeni seminerlerle devam edecek.

ATÖLYE ÇALIŞMALARI

Dar gelirli kadınların sürdürülebilir gelir elde etmesi amacıyla geliştirilen projelerimizde, yeni ürün gruplarının ortaya çıkması için yılda 2-6 defa yerli ve yabancı tasarımcılar ve zanaatkarlar ile iş birliği içinde atölyeler düzenliyoruz. Yapılan her atölye çalışması ile kadınlar yeni el becerileri kazanarak kendilerini geliştiriyor ve üretim sürecine aktif bir şekilde katılabiliyor. Atölye çalışmalarının ardından ürünlerin satışı ve sürdürülebilir bir iş modelinin oluşturulması için kadınları eğitim aktiviteleri ile destekliyoruz.

İlk iki atölye çalışmasını biri Amerikalı, diğeri Avustralyalı iki ünlü tasarımcı, Claire Burkert ve Susie Vickery ile gerçekleştirdik. İki projenin de atölye çalışmaları sonunda, kadınların ve çocukların yaratıcılıkları ile birleşen birbirinden özel tasarım ürünleri ortaya çıktı. Ürünlerimizi projeler sayfasında görebilirsiniz.

Üçüncü atölye çalışması ise Aniij adıyla bilenen çocuk ürünlerinin tasarımcısı Orkide Güngör ile yapıldı. Kadınların umutlarıyla canlanan Anadolu’nun kadim renkleri temasıyla yeni bir koleksiyon ortaya çıktı. Bu koleksiyonun ürünlerini de yakında Palmyra Design proje sayfasında görebilirsiniz.

Yeni atölye çalışmaları ve yeni projelerle kadınlara destek olmaya devam edeceğiz...